YJR
YJRResultsBanner
YJR

Phelps Sauerkraut

Age Group Results - 20K

August 05, 2017


YellowJacket Racing www.yellowjacketracing.com

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Cassie Mae Goodman Phelps NY 47 24 20k 3 1:19:15 6:23/M
2 Doreen Fanton Wellsville NY 9 41 20k 9 1:32:34 7:28/M
3 Allison Mitchell Waterloo NY 41 28 20k 12 1:36:08 7:45/M
 

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Graham Peck Baltimore MD 76 28 20k 1 1:14:53 6:02/M
2 Ben Feidner Geneva NY 53 33 20k 2 1:16:06 6:08/M
3 Matt Oberst Farmington NY 55 36 20k 4 1:20:03 6:27/M
 

Female 11 to 15

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Molly Oneill Canandaigua NY 25 14 20k 47 1:57:21 9:28/M
 

Male 11 to 15

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Stephen Hughes Newark NY 69 15 20k 67 2:12:42 10:42/M
 

Male 16 to 20

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Dillon Vandemortel Newark NY 34 17 20k 5 1:21:13 6:33/M
2 Ryan Kreuser Newark NY 37 19 20k 23 1:43:59 8:23/M
3 Matthew Decker Phelps NY 48 20 20k 48 1:57:47 9:30/M
 

Female 21 to 25

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Victoria Gellatly East Amherst NY 505 21 20k 21 1:42:51 8:18/M
2 Danielle Sharpstene Springfield IL 6 23 20k 53 1:58:45 9:35/M
3 Allison D'Amato Canandaigua NY 62 22 20k 58 2:01:25 9:47/M
 

Male 21 to 25

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Bryan Vanhall Newark NY 32 21 20k 7 1:27:15 7:02/M
 

Female 26 to 30

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kathleen Youngs Stanley NY 75 29 20k 61 2:02:15 9:51/M
 

Male 26 to 30

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Wesley Turner Millbrook NY 3 30 ES 80 2:43:19 13:10/M
 

Female 31 to 35

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Valerie Thomas Farmington NY 33 31 20k 36 1:51:18 8:58/M
2 Amy Austin Canandaigua NY 57 32 20k 37 1:51:18 8:58/M
3 Beth Bond Geneva NY 80 34 20k 45 1:56:47 9:25/M
4 Becki Vincent Rochester NY 21 35 20k 52 1:58:19 9:32/M
5 Alicia Tiffany Phelps NY 40 33 ES 81 3:09:15 15:16/M
 

Male 31 to 35

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Christopher Kemp Seattle WA 30 35 20k 66 2:12:29 10:41/M
 

Female 36 to 40

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Joy Burke Pittsford NY 72 39 20k 39 1:52:16 9:03/M
2 Christina Nelson Marion NY 56 40 20k 65 2:09:41 10:27/M
3 Lisa Casper Phelps NY 27 37 ES 70 2:14:43 10:52/M
4 Andrea Hughes Skaneateles NY 43 38 20k 77 2:27:19 11:53/M
 

Male 36 to 40

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Gregory Baker Geneva NY 70 40 20k 6 1:26:48 7:00/M
2 Jason Allen Loveland OH 54 38 20k 26 1:45:41 8:31/M
3 Jamie Stamm Victor NY 51 38 20k 29 1:46:12 8:34/M
 

Female 41 to 45

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Melanie Bell Ithaca NY 59 44 20k 27 1:45:44 8:32/M
2 Christine Antonini Hilton NY 13 43 20k 28 1:45:57 8:33/M
3 Marysue Hobika Pittsford NY 50 44 20k 35 1:50:12 8:53/M
4 Patricia Robbins Ogdensburg NY 35 41 20k 49 1:57:56 9:31/M
5 Michele Fanton Honeoye Falls NY 10 43 20k 50 1:58:11 9:32/M
6 Krista Jackson Canandaigua NY 61 45 20k 57 2:01:06 9:46/M
 

Male 41 to 45

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Prem Kumar Pittsford NY 18 42 20k 11 1:35:34 7:42/M
2 Jeremy Russell Phelps NY 58 41 20k 19 1:42:26 8:16/M
3 Robert Baldwin Geneva NY 11 42 20k 25 1:44:37 8:26/M
4 Ted Pembroke Phelps NY 81 44 20k 41 1:52:22 9:04/M
5 Ted Bolan Bloomfield NY 15 45 20k 60 2:02:08 9:51/M
 

Female 46 to 50

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Carrie O'Neill Canandaigua NY 26 46 20k 24 1:44:32 8:26/M
2 Mary Malloy Victor NY 20 49 20k 51 1:58:16 9:32/M
3 Deirdre Jankowski Clifton Springs NY 29 49 ES 69 2:13:33 10:46/M
4 Eileen Laborde Farmington NY 19 47 20k 78 2:28:33 11:59/M
 

Male 46 to 50

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Gregory Nowakowski Rochester NY 2 49 20k 15 1:39:56 8:03/M
2 Eric Gommel Farmington NY 23 48 20k 17 1:41:28 8:11/M
3 Michael Ocque Wolcott NY 38 50 20k 42 1:54:51 9:16/M
4 Jamie Wright Clifton Springs NY 5 49 20k 55 2:00:38 9:44/M
5 Scott Adair W Henrietta NY 71 50 20k 63 2:08:09 10:20/M
6 Vinny Aliperti Geneva NY 67 47 20k 64 2:08:13 10:20/M
 

Female 51 to 55

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Patricia Albert Phelps NY 45 53 20k 34 1:49:22 8:49/M
2 Mary Lee Ciolkowski Fairport NY 31 53 20k 54 1:59:43 9:39/M
3 Cecilia Velazquez-Osgood Pittsford NY 49 54 20k 56 2:01:02 9:46/M
4 Lori Morgan Bloomfield NY 66 55 20k 72 2:19:07 11:13/M
 

Male 51 to 55

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Michael Alessio Seneca Falls NY 46 55 20k 8 1:32:30 7:28/M
2 Steve Chaffee Wellsville NY 12 53 20k 14 1:38:15 7:55/M
3 Jim Joseph Rochester NY 14 55 20k 16 1:41:12 8:10/M
4 Phil Gleason Geneva NY 77 53 20k 18 1:41:57 8:13/M
5 Kevin Nelson Owego NY 74 52 20k 22 1:42:57 8:18/M
6 Mark Kreuser Newark NY 36 53 20k 33 1:49:16 8:49/M
7 Christopher Boss Macedon NY 78 54 20k 43 1:54:57 9:16/M
8 Bob Case Bloomfield NY 39 55 20k 71 2:16:29 11:00/M
 

Female 56 to 60

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Deidre Eilts Prairie Village KS 24 60 ES 75 2:24:49 11:41/M
 

Male 56 to 60

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Robert Haas Red Creek NY 28 57 20k 10 1:33:14 7:31/M
2 Henry Peck Lutherville MD 79 60 20k 13 1:37:44 7:53/M
3 Todd Jackson Walworthwalworth NY 16 59 20k 20 1:42:40 8:17/M
4 Kevin Brisson Cicero NY 63 59 20k 30 1:46:19 8:34/M
5 Tito Antonetty Rochester NY 4 59 20k 31 1:47:54 8:42/M
6 Paul Rinehart Palmyra NY 17 58 20k 38 1:51:32 9:00/M
7 Dave Talcott Owego NY 73 57 20k 40 1:52:16 9:03/M
8 Bob Grabman Arlington VA 42 57 ES 76 2:27:01 11:51/M
 

Female 61 to 65

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jan Regan Geneva NY 65 61 20k 62 2:04:14 10:01/M
2 Janine Quinlan Sodus Point NY 22 61 ES 79 2:33:39 12:23/M
 

Male 61 to 65

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Michael Cavanaugh Webster NY 7 62 20k 32 1:48:35 8:45/M
2 Donald Phillips Phelps NY 44 63 20k 44 1:55:27 9:19/M
3 Ed Silverman Canandaigua NY 82 62 20k 46 1:57:05 9:26/M
4 Jim Cook Lyons NY 60 62 20k 59 2:01:55 9:50/M
5 Kevin Corcoran Fairport NY 8 62 20k 68 2:13:14 10:45/M
6 James Randall Jr Bath NY 52 63 20k 73 2:19:40 11:16/M
7 James Kennedy Geneva NY 68 61 20k 74 2:20:08 11:18/M